Familier med
kræftramte børn

Vellykket auktion til fordel for FMKB

Vellykket auktion for en go’ sag!

Sådan starter Søren Stradel sit opslag på de sociale medier.  Han opfordrer til at støtte, hjælpe, bakke op, drage omsorg for og give kærlighed til de familier som har et kræftramt barn. Selv gør han det gennem sin kreativitet og donerer indtægten fra auktion af to figurer af Troels Trier til foreningen Familier med kræftramte børn (FMKB).

Søren Stradel elsker at bygge figurer. Han elsker at bygge, male og være kreativ. Han har de seneste år bygget flere forskellig custom figurer. Og han elsker at figurerne får en betydning for såvel køber som for andre.

’I 2020 blev jeg opmærksom på hvor svært det er for hele familien, når et barn rammes af kræft. Men også at jeg gennem min kreativitet kan bringe en smule glæde ind i familier, som står i den ulykkelige situation, at deres barn rammes af kræft. Dengang – i 2020 – besluttede jeg mig for at lave Muggen Ræv og bortauktionerede figuren til fordel for Familier med kræftramte børn. Det er en forældreforening, som i ikke mindre end 40 år har gjort en forskel for forældre, søskende, bedsteforældre og selvfølgelig det kræftramte barn. Her i FMKB’s jubilæumsår vil jeg gerne støtte det gode arbejde endnu engang’, fortæller Søren Stradel.

I år bygger Søren Stradel to figurer, som fra onsdag den 27. september og fredag den 29. september bliver sat på auktion. De to auktioners højeste bud vil gå ubeskåret til Familier med kræftramte børn.

Begge figurer er i år custom figur af Troels Trier, som også signerer begge figurer. I hver auktion medfølger desuden en signeret pilothat – den som har været en stor del af Troels Triers karakteristiske udseende gennem årtier.

’Hos Familier med kræftramte børn er vi superstolte og glade for at Søren endnu engang laver en auktion over disse fantastiske figurer til fordel for det arbejde vi laver. At figurerne er af Troels Trier, gør bestemt ikke noget. Troels Trier stillede for 10 år siden et billede til rådighed til FMKB’s årsbillede 2013, så han er, kan man vel godt sige, ’en god ven’ af foreningen. Plakaten er stadig populær i vores webshop’, fortæller bestyrelsesformand Tommy Brøgger.

Hvis du vil have mulighed for at byde på en af de to figurer – eller måske dem begge – så foregår det på Søren Stradels Facebookgruppe Customized by Ke-4 O’Horror.

Den første figur sættes på auktion onsdag d. 27. september kl. 20.00. Auktionen slutter igen fredag den 29. september kl. 20 + 5 min. antisnipe.

Den næste figur sættes på auktion samme sted fredag den 29. september kl. 21 . Denne auktion slutter søndag den 1. oktober kl. 20 + 5 min. antisnipe.

De to auktioners højeste bud vil gå ubeskåret til Familier med kræftramte børn. Grunden til to auktioner denne gang skyldes at der denne gang netop er to custom figurer i spil. Disse to custom figur af Troels Trier er udarbejdet af Søren Stradel samt signeret af Troels Trier, som også har signeret såvel back-card og pilot-hatte.

Auktionen er slut og donationen til FMKB endte på 13.150 kr. – Tusind Tak!